Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Zajęcie komornicze

Mamy wraz z mężem problemy z bankami i firmami windykacyjnymi i komornikami. Mam pytanie co zrobi komornik jak nie będzie mógł odzyskać długu? Nic nie posiadamy, dom jest obciążony hipoteką, samochód też na raty, w mieszkaniu nie ma cennych rzeczy, które mógłby zabrać. Jest jeszcze druga sprawa, mąż prowadzi działalność gospodarczą, nie ma co prawda z niej dochodów, ale jakieś przelewy są i nie wiem czy komornik mógłby to zająć?

Procedura wygląda następująco. Wierzyciel (w tym przypadku bank) mając tytuł wykonawczy (tytuł egzekucyjny opatrzony przez sąd klauzulą wykonalności) kieruje sprawę do komornika o egzekucję. Komornik zajmuje co może choć komornicy raczej w domu sprzętów nie zajmują, ograniczając się głównie do wynagrodzenia za pracę, zajęcia samochodu, rachunku bankowego lub sprzedaży nieruchomości. Jak komornik nic nie jest w stanie wyegzekwować wydaje postanowienie o umorzeniu egzekucji z powodu jej bezskuteczności. Postanowienie takie jest bardzo istotne dla wierzycieli takich jak banki, gdyż mając taki dokument w ręku mogą należność (Państwa dług) wpisać sobie w koszty uzyskania przychodu, tym samym zapłacić mniejszy podatek do skarbowego. Niestety postanowienie takie nie kończy oprócz egzekucji Państwa problemów.

Wierzyciel może ponownie za jakiś czas wystąpić z wnioskiem do komornika o ponowną egzekucję należności. Może też taką wierzytelność sprzedać firmie windykacyjnej, która ma jednak takie same prawa jak dotychczasowy wierzyciel. Wracając do egzekucji, to że mają Państwo hipotekę na nieruchomości nie powoduje, że wierzyciel (bank, który tej hipoteki nie ma) nie może wszcząć z niej egzekucji. Rzadko się tak dzieje, bo ze sprzedaży egzekucji po kosztach egzekucji pieniądze wpływają na rzecz wierzyciela hipotecznego, ale nie jest to wykluczone. Oczywiście jeżeli komornik znajdzie rachunek bankowy, na który wpływają środki z działalności gospodarczej, może go zająć w całości. Niestety w Polsce na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze instytucji upadłości konsumenckiej, która była by w takim przypadku najlepsza. Co prawda wszelki majątek zostałby spieniężony ale wyszli by Państwo z takiego postępowania bez długów. Trwają prace nad ustawą ale kiedy wejdzie ona w życie nie wiadomo.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2006-05-17
Autor/źródło: Zespół serwisu inBank.pl
Kategoria: Porady, Porady / wnidykacja, Porady / egzekucja
Słowa kluczowe: rozwiązanie biznesowe, egzekucja, komornik, zajęcie, bank, wierzytelność, umorzenie egzekucji
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja inBank.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach inBank.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2008 - 2017 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.