Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Zmiana nazwiska w paszporcie

Kategoria: Porady, Porady / inne

Mam obywatelstwo innego państwa. Teraz zmieniłam za granicą nazwisko, jednak w polskim paszporcie nadal mam stare. Czy muszę zmieniać to nazwisko w polskim paszporcie?

R E K L A M A

Zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach, cudzoziemcem jest każdy kto nie posiada obywatelstwa polskiego. Ponadto zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1962 roku o obywatelstwie polskim – Obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego Państwa.


Zatem w świetle prawa polskiego zawsze jest Pani obywatelem polskim, do czasu gdy się Pani tego obywatelstwa nie zrzeknie lub nie zostanie go pozbawiona. Zmiana nazwiska poza granicami polski wymaga złożenia w Urzędzie Stanu Cywilnego aktu stanu cywilnego sporządzonego za granicą w celu dokonania odpowiednich zmian (Podstawa prawna: art. 73 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego, Dz. U. z 1986 r., Nr 36, poz. 180 z późniejszymi zmianami).
Oczywiście jeżeli wjedzie Pani do Polski posługując się paszportem obcego Państwa, to zasadniczo większość urzędników może Panią traktować jako cudzoziemca - art. 5 ustawy o cudzoziemcach – Cudzoziemcem będącym obywatelem dwóch lub Państw, traktuje się jako obywatela tego Państwa, którego dokument podróży stanowił podstawę wjazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Należy jednak pamiętać, że w świetle prawa polskiego jest Pani obywatelem polskim.

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl

Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2006-07-16
Autor/źródło: Zespół serwisu inBank.pl
Kategoria: Porady, Porady / inne
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja inBank.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach inBank.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2008 - 2014 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.