Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię porada prawna związana z tą tematyką, możesz skorzystać z formularza zapytania prawnego.

Postępowanie z wekslem in blanco

Jaka jest kolejność postępowania w z wekslem in blanco? Są to tylko weksle in blanco z jednym podpisem dłużnika na każdym egzemplarzu, do części z nich są dołączone deklaracje (ale także in blanco), a do części nie. Są to oryginalne blankiety wekslowe zakupione w banku.(druga strona nie posiada żadnych dokumentów). Czy mogę zasuwać z tym prosto do sądu a wezwanie dłużnika do zapłaty czy to już zawiera się w tym i jaki będzie mój całkowity koszt poniesiony do chwili wydania nakazu zapłaty i klauzuli wykonalności?

Całe postępowanie musi Pan zacząć od uzupełniania weklsa zgodnie z deklaracją wekslową. Deklaracja ta to właśnie swoista instrukcja uzupełniania weklsa (czyli opatrzenia go kwotą, datą wykupu, miejscem płatności). Wypełnienie weksla to jednak bardzo ważna sprawa, gdyż błędnie wypełniony weksel może powodować jego nieważność.
Po wypełnieniu weksla należy wysłać do dłużnika wezwanie do jego wykupu z informacją o uzupełnieniu weksla, zaznaczając mu czas i miejsce przedstawienia weksla do wykupu. Jeżeli dłużnik nie zgłosi się aby weksel wykupić należy sporządzić odpowiedni pozew, opłacić go i wnieść do sądu.
Dla ważności weksla nie ma znaczenia, czy weksel został wystawiony na blenkiecie do tego przygotowanym czy na zwykłej kartce papieru, o ile zawiera wszystkie elementy jakie prawo wekslowe przediduje dla weksla. Proszę pamiętać także o opłacie skarbowej od kwoty długu weklsowego. Co prawda blankiety wekslowe zakupione w banku mają już pewną opłatę w nich zawartą, to jednak musi być ona zgodna z zobowiązaniem weklsowym. Koszt takiej opłaty wynosi dla sumy wekslowej np. 1.000 zł - 1 zł, dla 10.000 zł - 10 zł i 100 zł dla 100.000 zł.
Koszt pozwu w postępowaniu nakazowym wynosi 1/4 opłaty stałej, która to opłata stała (w postępowaniu zwykłym) wynosi 5% wartości przedmiotu sporu.
Koszty nadania klauzuli wykonalności to zasadniczo 6 zł (w zależności od ilości stron nakazu - wielokrotność tej kwoty, gdyż opłata pobierana jest za każdą stronę). Z takim nakazem z kaluzulą wykonalności składa Pan wniosek do komornika o wczęcie egzekucji, gdzie także musi Pan uiścić opłatę w wysokości minimalnej ok. 150 zł (w zależności z czego komornik ma egzekwować, opłata ta może być wyższa).

Porady prawne
Internetowa Kancelaria Prawna
Serwis Prawa


Pobierz odpowiedni wzór dokumentu
Data: 2007-04-22
Autor/źródło: Zespół serwisu inBank.pl
Kategoria: Porady, Porady / wnidykacja, Porady / egzekucja, Porady / kredyty i pożyczki, Porady / zabezpieczenia
Redakcja serwisu zastrzega, iż udzielane odpowiedzi na pytania prawne nie są i nie mogą być traktowane jako porady prawne. Osoby udzielające odpowiedzi i redakcja inBank.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści. Wszelkie materiały z zakresu prawa znajdujące się na stronach inBank.pl mają jedynie na celu popularyzowanie wiedzy o instytucjach prawnych oraz możliwościach ich praktycznego zastosowania.

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2008 - 2017 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.